Okolina farmakovigilancijskih propisa stalno se mijenja i teži višim razinama kvalitete.
Kako bismo išli ukorak s ovim promjenama, uvijek gledamo prema naprijed i pokušavamo predvidjeti što nam budućnost sprema u pogledu rutinskih farmakovigilancijskih aktivnosti.
Globalni farmakovigilancijski sustavi
Globalni farmakovigilancijski sustavi značajno se mijenjaju zbog tehnološkog napretka, sve veće količine podataka dostupnih regulatornim tijelima i poduzećima kao i zbog sve veće zastupljenosti bolesnika u donošenju odluka koje se tiču zdravstvene zaštite.
Na području farmakovigilancije i usklađenosti s propisima, farmaceutske kompanije neprestano se suočavaju sa sve većim brojem promjena.
Te promjene dovode do povećanog opterećenja u smislu intenzivnije analize sve veće količine podataka, opsežnijeg praćenja rizika i preciznijeg prijavljivanja štetnih događaja diljem svijeta.
Smatramo da su ključni elementi farmakovigilancije budućnosti pametnije prikupljanje i prijava sumnji na nuspojave te poboljšana suradnja između regulatornih tijela, bolesnika i zdravstvenih radnika.
Kako tehnologija unaprjeđuje farmakovigilanciju
Kontinuiran razvoj digitalnih sustava omogućuje poboljšanja koja se uvode zapanjujućom brzinom.
Usvajanje tehnologija kao što su rješenja u oblaku, mobilne aplikacije i tehnologije za analiziranje velike količine podataka dodatno će pomoći poduzećima da budu korak bliže opsežnijoj automatizaciji svojih farmakovigilancijskih sustava.
Ipak, koliko god se oslanjali na digitalne inovacije kako bismo poboljšali učinkovitost poslovanja, mišljenja smo da je najvažniji čimbenik u svakom farmakovigilancijskom procesu stručnost djelatnika u obavljanju samog posla.
Rastuća uloga ugovornih istraživačkih organizacija u razvoju i povećanju dostupnosti lijekova
Uloga ugovornih istraživačkih organizacija (engl. contract research organization, CRO) u osiguravanju podrške farmaceutskim i biofarmaceutskim tvrtkama u Europskoj uniji za rješavanje aktualnih složenih izazova u razvoju lijekova značajno je osnažena unatrag posljednjih godina.
Europski naručitelji kliničkih ispitivanja se danas sve više oslanjaju na CRO-ove radi dobivanja uvida temeljenih na podatcima i lakšeg snalaženja u promjenljivu svijetu razvoja lijekova za učinkovitije planiranje sljedećih generacija lijekova.
Ipak, neovisno o najnovijoj tehnologiji koja im je dostupna za optimizaciju poslovnih inicijativa, farmaceutske tvrtke trebaju pouzdanog konzultantskog partnera koji će im pružati podršku tijekom cjelokupnog životnog ciklusa lijeka.
Stoga je upravo PharmaVigil d.o.o. partner prvog izbora kojeg odlikuje izdašna ponuda konzultantskih i regulatornih usluga.